Koti Perhe

Ensimmäinen britakakkuni ja mitä siitä opin

Olin päättänyt jo ennakkoon juhannuksen herkkumme olevan mansikkainen britakakku. En ollut ennen tehnyt sellaista omin käsin, joten hieman epäilytti lopputulos. Ei ole yhtään harvinaista, että kakkujen tekon yritykseni jäävät yritykseksi, uunissa lässähtäneeseen taikinaan.

Selasin ennakkoon läpi aika monia britakakku-ohjeita, joista suurin osa oli melko samanlaisia keskenään. Yritinkin löytää sitä sellaista mahdollisimman perusohjetta, missä ei olisi mitään erikoisuuksia. Mies toivoi että raparperit sun muut unohdettaisiin täytteenä, johon ei tarvita kuin kermaa ja mansikoita. Rahkaa ei meidän kakuissa saa myöskään olla tai muut kuin minä eivät niitä syö.

Valitsin lopulta tämän 4 munan Meillä kotona -britakakkuohjeen, jonka pohjalta lopputulos syntyi noin 90%:sti.
Joissain ohjeissa neuvottiin ensin tekemään kakkupohja ja paistamaan sitä tovin ennen marengin levittämistä päälle, kun toisissa taas ohjeena oli laittaa sekä kakkupohja että marenki yhtäaikaa uuniin. Hieman olin epäileväinen tuon yhtäaikaa laittamisen kanssa ja sen, etteikö kakkupohja ja marenki sekoittuisi keskenään. Niinpä lainasin muita ohjeita sen verran, että laitoin kakkupohjan ensin uuniin noin 10 minuutiksi, ja sinä aikana vatkasin marengin, joka sai olla kakkupohjan kanssa sitten uunissa vielä 15 minuuttia päälle.

Tosiaan täytteestä jätin pois rahkan koska siitä ei meillä pidetä, mutta muuten mentiin ohjeiden mukaan. Sooloilin sen verran lopuksi että levitin kermavaahtoa myös koko kakun päälle, ja kerman päälle vielä lisää mansikoita.

Tässä valmistui kakkupohja-kerros britakakkuun. Siitä tuli täydellinen!

Lopputulos? Kakku oli oikein hyvää, oikeastaan ihan mitä odotinkin mutta päällimmäinen marenki ei jäänyt rapeaksi, mikä oli ollut odotus. Mokasin luultavasti marengin teossa heti alkujaan, sillä sinne valkuaisten sekaan e h k ä jäi tippa keltuaista. Sitten olin pihalla kuin lumiukko, kauanko marenkia tehdessä pitäisi valkuaisia vatkata. Ohjeessa kyllä sanottiin, että vaahto on hyvää sitten kun se ei valu kulhoa kallistaessa. Valuminen ei kunnolla loppunut vaikka kuinka paljon vatkasin. Lopulta vaan annoin periksi ja päätin että se on siinä sitten. Mutta muuten tosi hyvä lopputulos ekakertalaiseksi!

Kuinka nopeasti marenkivaahdon pitäisi vatkautua? T. ei jauhopeukalo

Älä tee näitä virheitä britakakkua leipoessa

  • Jos et saa eroteltua kunnolla valkuaista ja keltuaista, aloita uudelleen! Ilmeisesti vähäinenkin keltuaisen määrä seassa vaikuttaa vaahdon laatuun. Kannattaa erotella munat aina erikseen ja yksitellen. Mokasin siinä että minulla oli vain yksi kulho jonka päällä rikoin munat ja valutin valkuaiset sinne – ja sitten en voinut paljon enää perua kun sitä keltaista hurahti valkuaisten munien sekaan.
  • Älä laita kermavaahtoa tms enää päällimmäisen kerroksen eli marengin päälle. Marenki imee kosteuden kermavaahdosta ja lopputulos on muuta kuin rapea.
  • Älä paista kakkukerrosta ja marenkia yhtäaikaa alusta saakka. Okei en kokeillut tehdä edes näin mutta kuulin tutuilta jälkikäteen että paras on paistaa ensin kakkupohjaa hetki ja vasta sitten levittää marenki sen päälle. Uskon että näin onkin järkevin tehdä!
  • Pohdi ennakkoon minkä kokoisen kakun haluat tehdä. Tein itse kakun normaaliin uunin pellilliseen. 4 munasta tuli nippa nappa (tai olisi tullut) sopivan paksuinen marenki, kun jaoin pohjan vain kerran kahtia ja väliin tuli yksi kerros täytettä. En tiedä, saako pienemmällä taikinalla kummoisen kokoista lopputulosta, jos ajatus on että siitä syö viisihenkinen perhe kuten meillä.

Tässä vielä linkki käyttämääni ohjeeseen.

Kaikki näytti aika hyvältä vielä uunissa mutta sieltä tullessaan lopputulos lässähti, siis marengin osalta. Paremmin ensi kerralla!
Jaa juttu:

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *