Ajankohtaiset Matkailu

Suomi sai ilmaista mainosta – ja silti joku onnistui vetämään herneen nenään

No niin, Suomi. Meidän rakas, revontulten ja porojen luvattu maa sai juuri parempaa mainosta kuin yksikään matkailukampanja tai -budjetti voisi koskaan uneksia – ja vielä ilmaiseksi. Cristiano Ronaldo, yksi maailman tunnetuimmista urheilijoista, vietti jouluaan Lapissa ja hehkutti sitä somessa. Siis miettikää – sadat miljoonat ihmiset seuraavat hänen jokaista liikettään, ja hän jakoi kuvia meistä!

Ronaldo fiilisteli lumisia maisemia, rauhallisuutta, hiihtoa, avantoa ja kaikkea sitä taikaa, mitä me pidämme täällä ihan normina. ”Ihan kiva”, sanoisi joku suomalainen vaatimattomasti, mutta oikeasti tämä on maailmanluokan PR-voitto. Vai olisiko ollut?

Koska suomalaiset eivät tietenkään osaa pysyä hiljaa, jos näkevät jotain pielessä. Ja tällä kertaa rikos oli ladulla käveleminen ilman suksia.

Suksettoman jalanjäljet – apua mikä katastrofi

Siinä missä muu maailma todennäköisesti huokaili ihastuksesta, ja alkoi haaveilla matkasta Suomeen, niin suomalainen onnistui huomaamaan yhden asian: ”Hei, ei ladulla saa kävellä!” Ja siitä se lähti. Latuetiketti, tuo meille pyhä laki (paitsi minulle?), nousi tikunnokkaan. Nyt Ronaldo ”tuhosi” hiihtäjien rauhan ja asetti koko latukulttuurin vaaralle alttiiksi.

Siis miettikää. Koko maailma katsoo upeita kuvia Lapista ja haluaa varata lennot tänne heti huomenna. Mutta mitä tekee Suomi? Nyt ei iloita, vaan kiukutellaan ladulla olevista jalanjäljistä. Ei sen väliä että ne kuuluvat Ronaldolle! Koska tietenkin.

Mitä jos vain hymyiltäisiin?

Okei, kyllä ymmärrän, että ladut on tehty hiihtämistä varten. Ja kyllä, jos joku hiihtää intohimoisesti, suksettoman tallaajan jäljet voivat ärsyttää. Mutta hei – onko tämä nyt ihan oikeasti se asia, josta haluamme olla maailmankuuluja? Että täällä revitään pelihousut heti, kun joku vähän fiilistelee perheensä kanssa?

Eikö voitaisi vain nauraa asialle, kiittää Ronaldoa Suomen mainostamisesta ja tarjota hänelle vaikka hiihtotunti seuraavalle Lapin-reissulle?

Kiitos Ronaldo, tervetuloa takaisin

Cristiano Ronaldo näytti Suomen maailmalle parhaimmillaan – lapin taikaa, luonnon rauhaa ja se ihanan talven. Ilman hänen somepäivityksiään olisi monella jäänyt näkemättä, miten maaginen paikka meidän maa oikeasti on.

Ehkä ensi kerralla voisimme keskittyä fiilistelemään sitä, että joku supertähti kokee meidän maamme niin erityisenä, että haluaa jakaa sen koko maailmalle. Jätetään se herne sinne lautaselle ja ollaan vähän rennompia. Suomi kiittää ja Ronaldo, jos luet tätä (ihan varmasti luet 😀 ), tervetuloa takaisin – mä voin opettaa sut hiihtämään. Mieheni sanoi, että hän olisi voinut lähteä kanssasi kävelylenkillekin sinne ladulle. Hälläväliä etikettien! 🎿

Jaa juttu:

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *